Uszkodzenie panela to sytuacja, która może zdarzyć się każdemu z nas. Niestety, wymiana jednego elementu tradycyjną metodą oznacza demontaż znacznej części podłogi, aż do miejsca awarii, a potem jej ponowne złożenie. Na szczęście pojedynczy panel można też wymienić w znacznie prostszy sposób, który zaoszczędzi nam sporo czasu i nerwów. Jak to zrobić? Sprawdź w naszym poradniku i filmie instruktażowym.

Jak szybko i wygodnie wymienić pojedynczy panel w siedmiu krokach:

 1. Przy użyciu poziomicy i ołówka zaznacz krawędzie cięcia. Zwróć uwagę na zaproponowany przez nas schemat – takie linie cięcia pozwolą Ci na łatwe wyjęcie uszkodzonego panela, bez uszczerbku dla reszty podłogi.
 2. Przetnij panel wzdłuż zaznaczonych linii. Pamiętaj przy tym, by nie docinać go do samego końca!
 3. Po zakończeniu cięcia posprzątaj pył i wiórki, które przy tym powstały. Dzięki temu nie dostaną się one pod powierzchnię panela podczas jego wyjmowania.
 4. Delikatnie podważ panel przy najdłuższym przecięciu, a następnie wyjmij jego poszczególne kawałki, zaczynając od tych największych.
 5. Przy pomocy narzędzia typu multi-tool obetnij z nowego panela część pióra przy zamku.
 6. Na krawędzie paneli otaczających miejsce wymiany nałóż klej do drewna.
 7. Zamontuj nowy panel w miejsce tego uszkodzonego, mocno dociskając całą jego płaszczyznę.
 8. Gotowe!

Potrzebne narzędzia:        

 • poziomica
 • ołówek
 • urządzenie wielofunkcyjne typu multi-tool
 • klej do drewna

Cenna wskazówka:

Na niespodziewane sytuacje warto przygotować się już podczas zakupu paneli – pamiętaj wówczas, by zostawić sobie ich chociaż kilka „w zapasie”. Poszczególne kolekcje podłóg są często zastępowane przez nowsze propozycje, przez co po latach może być trudno odszukać panel pasujący deseniem do reszty naszej podłogi.

Wymiana panela krok po kroku – zobacz nasz film instruktażowy: